Карпатський вітамінний скарб або ж просто – чорниця

Відповідно до надбань Всесвітньої організації охорони здоров’я  було оприлюднено перелік 10 продуктів, які є невід’ємною складовою здорового способу життя. До нього потрапили яблука, морква, томати, зелений чай, цибуля, капуста, а також, що безумовно порадувало – чорниця.
Що це за рослина така і звідки вона з’явилася?  Легенда розповідає, що колись в одному селі жив заможний, але дуже скупий чоловік, у якого було дві доньки-красуні, ще скупіші свого батька. Через їх жадібність ніхто не хотів одружуватися з ними. Тоді батько їх пішов до нечистих сил і став просити того, щоб дочки разом з їх добром нікому не дісталися, і запитав чи не міг би нечистий перетворити дочок у колючки, які б перетинали шлях до його багатства. Той із задоволенням погодився. Старшу дочку він перетворив на ожину. Але ангел, що пролітав над землею в цей досвітній час, все почув і розповів Божій матері. Старшу доньку вона врятувати не встигла, а молодшу перетворила на солодку запашну малину. Так і ростуть тепер дві сестри — одна в лісах, а інша на заплавних луках, по берегах річок та струмків. Благодать же Божа вселилася і в ожину, дозрівають на ній ягоди хоч і чорні, але смачні та цілющі. А добро їх батюшки перетворилося на попіл і за вітром розвіялося.
Зараз прийнято вважати, що назва “чорниця” пов’язана з особливістю фарбувати ( “чорнити”) губи, зуби, пальці.
Барвник чорниці є РН-індикатором, саме тому коли  знижується  кислотність змінюється  колір на синій. Якщо заглибитись в хімічний склад цих ягід, то можна виявити необхідні для нормального функціонування мінерали такі як: залізо, калій, марганець, міді, сірки, фосфору, хрому та цинка. По вмісту марганцю, чорниці немає рівних серед рослин. Крім того, в чорниці є: каротин (вітамін А), вітаміни групи В, вітаміни С і РР. Є й дубильні речовини, спирти і ефірне масло. Чорниця багата пектинами, які здатні вичищати кишечник від продуктів розкладання, шлаків і навіть солей важких металів.
Давно відомо, що ягоди чорниці значно поліпшують зір у темноті, підсилюють здатність бачити та зменшують втому очей. Доведено, що чорниця прискорює оновлення сітчастої оболонки очей. Під час Другої світової війни льотчики з Англії їли чорницю і варення знеї з метою поліпшення зору вночі і в сутінках.  До речі, ця ягода входить в меню космонавтів.
Американський вчений з Бостона Дж. Джозеф, провідний фахівець з проблем старіння, довів, що насичена чорницею дієта ефективна проти таких симптомів старіння, як втрата пам’яті, м’язової сили, зору і порушення координації рухів.
Чорниця настільки цінна людям, що вони її красиво оспівують у легендах, розповідають про цілющі властивості, тай просто славлять її смакоту. Тож цінуймо лісове золото, яке дістається нам у вигляді настоянок, сиропів, соусів або просто як сушені ягоди.

Share this post